Pomysł na kuchenny róg
Czy kuchenne szafki narożne można zagospodarować tak, by były funkcjonalne i wygodne w codziennej pracy? Owszem. Oto kilka pomysłów na to jak stworzyć narożnik niczym z katalogu.
Aranżacja kuchennych narożników bywa często nieco kłopotliwa. I to nie tylko dlatego, że wiąże się z koniecznością zamówienia blatu o innej szerokości. Użytkownicy kuchni, w których znajdują się narożniki często skarżą się na brak swobodnego dostępu do szafek. Narzekają na niewygodę i niepełne wykorzystanie miejsca do przechowywania…
- A przecież, odpowiednio zaprojektowane zabudowy kuchenne – układy na kształt liter U i G, w których znajdują się dwie lub nawet trzy szafki rogowe, są zdecydowanie najbardziej ergonomiczne i najwygodniejsze w codziennej pracy. Oferują dużo miejsca, a przy tym zapewniają małe odległości między kluczowymi sprzętami. – mówi Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS. Tylko jak zagospodarować przestrzeń rogową nie marnując jednocześnie miejsca i zapewniając sobie komfort? Oto kilka pomysłów.
Kuchenny róg – dobre miejsce do pracy
Wbrew pozorom, szafka narożna to wyśmienite stanowisko pracy. Przede wszystkim ze względu na duży blat roboczy, na którym można wygodnie przygotowywać posiłki np. wyrabiać ciasto, a który później można szybko i łatwo sprzątnąć. Ale nie tylko. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie w narożniku płyty gazowej lub indukcyjnej. Trójkątna przestrzeń w rogu przyda się na przykład gdy będziemy chcieli odstawić gorący garnek poza zasięg dziecięcych rączek. Poza tym pracując „w rogu” mamy też więcej rzeczy pod ręką, bez konieczności przechodzenia z jednego końca kuchni w drugi.
Narożnik to również dobre miejsce do zainstalowania zlewozmywaka. O ile zadbamy o to, by po obu stronach zlewu znajdowały się blaty robocze (o szerokości przynajmniej 50-60 cm), będziemy mogli swobodnie odstawiać naczynia bez obawy o ich potłuczenie. Obszerna szafka skryje syfon i odpowiednie rury, a także umożliwi bezproblemowy do nich dostęp w przypadku awarii.
Co w szafce?
Największą zaletą szafek rogowych – zwłaszcza tych dolnych, jest ich duża pojemność. To właśnie w nich możemy schować najwięcej rzeczy, w tym te największe jak drobny sprzęt AGD, garnki czy duże naczynia. Jednakże projektując kuchnię marzeń nie możemy zapominać o zapewnieniu sobie łatwego dostępu do przechowywanych w narożniku zapasów.
Receptą na ten problem są akcesoria meblowe Wysuwane półki takie jak Corner Optima, czy kornery jak Corner Comfort i Corner Front marki REJS, a także obrotowe ażurowe kosze pozwolą nam w pełni wykorzystać miejsce, a jednocześnie bez problemu chować i wyjmować najróżniejsze produkty. Stabilne i wytrzymałe stelaże, prowadnice dobrej jakości oferujące płynny ruch, a także sprytne rozwiązania jak specjalnie wyprofilowane kształty półek, czy niewysokie relingi zabezpieczające produkty przed upadkiem – ułatwią nam pracę i utrzymanie porządku.